Súkromná firma, ktorá pozemky pred stavbou továrne identifikovala, napríklad prehliadla, že o ne beží dedičské konanie. Televízia zistila aj to, že za mŕtveho bol považovaný ešte žijúci majiteľ.
Podľa právnika, ktorý si neželá byť menovaný, vznikol problém s pozemkami ešte za komunizmu, keď sa pôda nedostatočne evidovala. Po roku 1989 sa začal robiť v evidencii poriadok, bol prijatý aj zákon o pôde neznámych vlastníkov. Určoval, že pozemkový fond sa jej môže ujať až vtedy, keď sa obnoví register vlastníckych práv k pôde. To sa vraj v Tepličke nad Váhom nestalo a napriek tomu fond pôdu dostal. Potom ju predal a poskytol na stavbu Kia.
"Ide o 619 parciel alebo ich častí. Len v Tepličke to bolo 376 tzv. neznámych vlastníkov," tvrdí Dušan Mikulík, predseda petičného výboru majiteľov pôdy z Tepličky. Opomenutí majitelia sa asi "budú snažiť získať pozemky späť súdne".
Firma za posudky dostala 8 miliónov. Podľa STV si uľahčila prácu. Údaje, že majitelia ešte žijú, sa totiž dajú získať v katastri. S majiteľom firmy sa nám nepodarilo spojiť.
"Z našej strany pochybenie nevidím," vyhlásil Ľudovít Kavjak zo Slovenského pozemkového fondu. Majitelia pôdy boli roky vedení ako neznámi, preto ju dostal fond. Kavjak tvrdí, že fond môže takúto pôdu predať len v zákonom stanovených prípadoch. Jedným z nich je aj významná investícia vo verejnom záujme a za takú vláda označila aj továreň Kia.
Primátor Žiliny Ján Slota pre STV povedal, že postup bol v súlade so zákonom, a dodal, že podstatný je prospech štátu. Hovorca ministra hospodárstva Pavla Ruska Maroš Havran povedal, že nie je v právomoci ministra, aby sledoval takéto detaily. (rp)